Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer industrial plug socket, plug socket box, 3 phase industrial socket, waterproof plug socket box.
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 4000 A |
| Current Rating | 100A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Panel Type | Feeder Pillar |
| Busbar Rating | 630 A |
| Material | Mild Steel |
| Ingress Protection | IP54 |
| Panel Material | CRCA Steel |
| Interlock Facility | No |
| IP Rating | IP55 TO IP 67 |
| MCB Protected | Yes |
| Mounting Type | FLOOR & WALL BOTH TYPE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
We supply a high-quality Industrial Plug & Socket Box designed for safe and reliable electrical connectivity in harsh industrial environments.
The box is made from robust MS/SS/Polycarbonate material with a weatherproof IP44/IP55/IP67 rating (as per requirement), providing excellent protection against dust, moisture and mechanical impact.
It includes industrial grade plug and socket outlets suitable for 16A, 32A, 63A and 125A applications. Ideal for machines, equipment, outdoor sites and heavy-duty industrial use.
Available in 16A / 32A / 63A / 125A ratings
IP44 / IP55 / IP67 weatherproof enclosure
Heavy-duty MS/SS/FRP/Polycarbonate box options
Safe and secure industrial-grade connections
Internal wiring with copper conductors
Suitable for 1-phase & 3-phase applications
Rust-proof powder coated body (MS type)
Shockproof, durable and long-life design
Optional protection with MCB/MCCB
ApplicationsIndustrial Machines
Factories & Workshops
Construction Sites
Warehouses
Outdoor Events
Commercial Installations
Temporary Power Distribution
Prajapati Anil Kumar Prabhudas (CEO)
Krisha Panel Builder
Taluka Dakshroi, 54, Village Singarva CT, Rashmi Karnavati Ind, Singarva, NR Sharnam Estate
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India