₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Poles | 4 Pole |
| Breaking Capacity | 50 kA |
| Rated Voltage | 440 V |
| Operation | Manual |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Series | New Emax |
| Protection | Earth Fault, Short Circuit, Under Voltage, Overload |
| Rated Current | 800 A |
LT ACB Panel is designed for safe and reliable low-voltage power distribution in industrial, commercial, utility and infrastructure applications. The panel is equipped with Air Circuit Breakers (ACB) ranging from 800A to 6300A, providing high breaking capacity, overload, short-circuit and earth-fault protection.
The panel is fabricated from CRCA sheet steel, powder-coated, and designed as per IEC / IS standards, suitable for indoor or outdoor installation.
Prajapati Anil Kumar Prabhudas (CEO)
Krisha Panel Builder
Taluka Dakshroi, 54, Village Singarva CT, Rashmi Karnavati Ind, Singarva, NR Sharnam Estate
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India